حاجی آباد زرین

روستای "حاجی آباد زرین" به فاصله 130 کیلومتری شهرستان اردکان در قلب کویر مرکزی اردکان واقع شده است. روستای "بیاضه" در 40 کیلومتری حاجی آباد نزدیکترین آبادی به این روستای سرسبز است. بخش شرقی روستا را بیابانی کم آب با پوششی از گیاهان ترخ و غیچ تشکیل می دهد.که در سالهای پرباران به محیطی سرسبز با گلهای کوچک وحشی بدل شده و منظره ای فرح بخش را پدید می آورد.قسمتهای شمال، غرب و جنوب روستا کویری است و کاملا سفید رنگ که در نگاه اول با بیابانی پر برف اشتباه گرفته می شود.
کشاورزی و اندک دامداری شغل اکثر روستاییان ساکن حاجی آباد است. وجود نخلستانهای متعدد در روستاها و کستخوانهای حاجی آباد ، نخل را به عنوان سمبل این روستا معرفی کرده است .مزارع حسینیا، مزرعه بالا، گور آباد و خشک آباد از دیگر مزارع زیر کشت خرما در روستای حاجی آباد است. پرورش گوسفند و شتر دامداری مردمان روستا را تشکیل می دهد.
از مهمترین ویژگیهای مردمان روستای حاجی آباد زرین وجود علما و تحصیلاکرده های حوزه های فرهنگی و دینی در روستا است که از مهمترین شاخصه های این روستا می توان به پرورش حافظان و قاریان مممتاز درسطح بخش و کشور اشاره نمود. وجود 7 حافظ کل قرآن در بین خواهران روستای حاجی اباد نشان از رشد فرهنگ قرآنی در بین روستاییان حاجی آباد دارد.
وجود حسینیه و روستا و کانون قرانی روستا از مکانهای مذهبی و مرکز ترویج دیانت در روستا به شمار می رود.
تقدیم بیش از ده شهید دفاع مقدس برگ زرینی است بر تلاریخ روستای زیبای حاجی آباد زرین که نشان از علاقمندی روستاییان به انقلاب اسلامی دارد.
 
جاذبه های توریستی

"ریگزار زرین" در حوالی روستای حاجی آباد از بکرترین و زیباترین مکانهای گردشگری در روستای حاجی آباد به شمار ی رود که به موطن گردشگران داخلی و خارجی بدل شده است و هرروزه شاهد تردد خیل عظیم گردشگران به این منطقه هستیم.