مزرعه آقا


روستایی زیبا به فاصله پنج کیلومتری مرکز بخش خرانق  که مزرعه آقا معروف است.
از توابع شهرستان اردکان و تاریخی به قدمت نزدیک به یک قرن . این روستا در سال 1304 هجری شمسی به همت مرحوم "سید هاشم نقیبی بیده" بنا گردید و اکنون دارای جمعیتی بالغ بر پنجاه خانوار است.مساحت روستا قریب به پنجاه هزار متر مربع روستایی است که با مهندسی خاص روزگاران خود بنا شده است.

کشاورزی 

کشاورزی و دامداری به مانند اکثر روستاها از شغل اصلی مردمان روستای زیبای مزرعه آقاست. از مجموع 50000 متر مربع مساحت روستا مساحتی قریب به 20000 متر زیر کشت محصولات کشاورزی است.وجود باغات متعدد و کشتزارهای زیبا این روستا را زیبایی خاصی بخشیده است وجود بیش از سیصدراس دام در روستا این منطقه را نیز به یکی از مراکز تولید گوسفند بدل کرده است.

جاذبه های گردشگری

وجود بناهای خشتی و گلی در روستا با قدمتی زیاد این روستا را زیباتر از سایر روستاها ساخته است.ساختمانی ویلایی با نمایی آجری خاکی در وسط روستا با چشم اندازی بسیار زیبا و قدمتی بالغ بر 90 سال از جاذبه های بسیار مهم این روستاست که دل هر دوستدار فرهنگ و معماری را می رباید.خانه ای با دو نمای متفاوت در دوطرف از نشانه های مهندسی معماری در یک قرن قبل در روستای مزرعه آقاست.

صنایع دستی

از صنایع رو به انقراض و بسیار زیبای دستی مردمان روستا زنبیل بافی را می توان نام برد که امروزه به واسطه مهاجرت تعدادی از جوانان روستا به شهرها به دلیل عدم وجود امکانات رفاهی در روستاها و عدم توانایی سالخوردگان و پیشکسوتاتن این هنر زیبا رو به زوال گراییده است.

محصولات

از محصولات کشاورزی روستا می توان به انار، بادام، سنجد، توت و زردآلو اشاره نمود .
به واسطه وجود و حضور سادات در این روستا و به دلیل همت والای مردمان فهیم و مومن این روستا هیچکدام از افراد روستایی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نبوده و به فضل الهی و به برکت وجود سادات هیچ فرد بیکاری در روستا حضور ندارند.
روستای مزرعه آقا به واسطه قرار گرفتن در مسیر طریق الرضا می تواند جزو روستاهای هدف گردشگری کشور به حساب آید.