رباط پشت بادام


روستای "رباط پشت بادام" به لحاظ جمیت جزو پرجمعیت ترین روستاهای بخش بزرگ خرانق به شمار می رود جمعیی بالغ بر 1050 نفر این روستا را مانند شهری کوچک در دل کویر ایران قرار داده است.

صنایع دستی:
از صنایع دستی موجود در روستا که در حال حاضر نیز به عنوان شغل بانوان روستایی این منطقه نیز به حساب می آید می توان به قالی بافی از نوع نایینی، حصیر بافی ، قلاب بافغی و سرمه دوزی، گل دوزی و خیاطی نام برد.

جاذبه های گردشگری

با توجه به قدمت و مذهبی بودن روستا و گستردگی این روستا جاذبه های گردشگری متفاوتی را می توان نام برد.وجودمقبره  امامزادگان زید و ابراهیم (ع) در این روستا نشان از مذهبی بودن روستا دارد. کاروانسرای قدیمی در روستا، برج و باروهای خشتی و گلی مزرعه شفیع اباد ، مزرعه ته، شوراب، رود شور، علی آباد، زیارتگاههای سر کوه ، قدمگاه مزرعه گزستان، مزارع کوهستانی نیو، انارک و سفید از دیگر جاذبه های این روستای تاریخی است.

شغل مردمان روستا

با توجه به کمبود شدید آب در روستا و عدم وجود خاک مناسب  کشاورزی در روستا تقریبا به حالت تعلیق در امده اما در برخی مناطق مانند علی آباد به صورت جزیی دیده می شود.ولی دامپروری و دامداری ، شترداری، مرغداری و پرورش ماهی و با توجه به وجود معادن مختلف کار در معادن جزو مشاغل روستاییان رباط به شمار می رود و منطقه رباط را به عنوان قطب دامپروری و شترداری منطقه بدل کرده است.

معادن و صنایع موجود

با توجه به غنای منطقه به کانی های باارزش و وجود منابع عظیم معدنی در منطقه می توان از معادن مهمی نظیر معدن سنگ آهن مرکزی رباط، معدن فلدسپات چامتک، و معدن گل کاشی ورامین اشاره نمود که توانسته است اکثریت جوانان روستای رباط و روستاهای اطراف را مشغول به کار کند.

شهدای روستا

به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران روستای رباط نیز مانند سایر روستاهای بخش خرانق از نعمت حضور شهدا در روستا بهره برده و به نوبه خود سهم بسزایی در به بار نشستن این انقلاب ادا نموده است. شهید سرتیپ دوم محمد رضا فتحی، شهید عباس مظفری فرزند قدرت ا... و شهید عباس مظفری فرزند محمد را می توان از نمونه های رشادتها و جان فشانیهای روستانشینان رباط برشمرد.

مشاهیر و نخبگان

وجود شاعران عرفانی و گران مایه در ادوار گذشته و اکنون این روستا را به سرزمینی بدل کرده که مردمانش را به فرهنگ و تحصیل و ادب می شناسند.حاج علی اکبر و محمد حسین فتحی و میرزا علی تاکبر موسوی را می توان به عنوان شعرای برجسته این روستا برشمرد.

علما و اندیشمندان

پیشرفت علم و تحصیل در بین روستاییان رباطی و وجود اندیشمندان متعدد در زمینه های مختلف و در عالی ترین سطوح تحصیلی در بین روستاییان نشان و سمبل تفکر و تعقل در بین روستایان است.وجود پزشکان متخصص و دو دانشمند هسته ای برگی است زرین بر تاریخ قطور روستای رباط پشت بادام.