ساغند

موقعیت جغرافیایی

روستای ساغند یکی از روستاهای دهستان رباطات از توابع بخش خرانق شهرستان اردکان است. این روستا در بخش شرقی شهرستان اردکان در طول جغرافیایی 32 و 14 و 54 عرض 44و31و32 واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1310 متر می باشد. روستا در منطقه ای دشتی و در 4/64 کیلومتری بخش خرانق و در 131 کیلومتری اردکان واقع شده است. از لحاظ موقعیت نسبی در شمال شرقی خرانق و در جنوب جاده بین شهری یزد-طبس در مسیر اصلی شهر مقدس مشهد واقع شده است.

تاریخچه و پیشینه تاریخی
 
تاریخ مدون و مشخصی در مورد زمان و شکل گیری روستا تاکنون شکل نگرفته است.اما بر اساس متون متعددی که در زمینه گورستان قدیمی ، امامزاده قاسم(ع)، کاروانسرا و قاعه روستا نوشته شده می توان به تاریخ طولانی شکل گیری این روستا پی برد. امامزاده قاسم (ع) بر سر راه یزد-مشهد واقع شده و بنای امامزاده از قدیم الایام بوده است و در عصر صفویه بازسازی شده است. عموم آگاهان و معمرین روستا شاهزاده قاسم را فرزند ابوالفضل العباس بن علی بن ابیطالب (ع) می دانند و می گویند حضرتش در زمان خلافت مأمون ناشناخته به ایران آمده و در این روستا مسکن گزیدند. برخی نیز می  گویند در جنگ با دشمنان به شهادت رسیده ند. از دیگر دلایل تشکیل این روستا وجود قنات سوقند در این مکان بوده است
روستای ساغند ابتدا در قلعه قدیمی در این محل شکل گرفته است و در قرن اخیر از این قلعه خارج شده و در اطراف آن توسعه یافته است. خرابه های قلعه هم اکنون در مرکز روستا پابرجاست.

وجه تسمیه

نام ساغند از کلمه سوقند که ترکی است از دو جزء"سو" و "قند"تشکیل شده که به معنای آب شیرین می باشد


جاذبه هاي گردشگری و ابنیه تاریخی

روستای ساغند به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده است از جمله دلایل آن بافت با ارزش تاریخی این روستا با مساحت 12615 متر مربع می باشد کاروانسرای شاه عباسی که متاسفانه هم اکنون به عنوان کاربری نیروی انتظامی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین می توان از کویر ساغند که در 50 کیلومتری جنوب شرقی روستا با مساحت است. همچنین می توان از کویر ساغند که در 50 کیلومتری جنوب شرقی روستا با مساحت 22625 هکتار قرار گرفته به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نام برد.

معادن

از مهمترین معادن موجود در این روستا میتوان به سنگ اهن چادرملو و معدن اورانیوم و معادن دیگری از قبیل خاک کاشی (باریت) ، گل بنتونیت و معادن خرد سنگ اهن نام برد

جمعيت

جمعیت روستا در حال حاضر حدود 200 نفر می باشد اما در سالیان اخیر به علت نداشتن مراکز آموزشی در مقاطع مختلف و بالاتر از ابتدایی و همچنین خشکسالیی های اخیر و مواجه شدن با کم آبی جهت کشاورزی تاثیر بسزایی در روند جمعیت روستا به جا گذاشته که تقریبا حدود 150 الی 200 نفر به شهرها مهاجرت کرده اند.

شهدای روستا

روستای ساغند در دوران دفاع مقدس 5 شهید بزرگوار را تقدیم انقلاب کرده است. که از این تعداد تنها یک شهید در روستا خاکسپاری شده که غلامعلی ساغندی نام دارد و بقیه شهدا در شهرستان یزد به خاک سپرده شده اند.
نام شهدا: طلبه شهید سید کاظم موسوی، شهید حسین اسماعیلی، شهید زینلی و دانش آموز شهید اسدی

محصولات کشاورزی

به علت کم آبی و خشکسالی های اخیر کشاورزی در این روستا بسیار کم بوده است. از جمله محصولات این روستا انار ، انگور، زردالو، و زعفران را می توان نام برد که فقط به مصرف اهالی روستا می رسد.

تعداد احشام روستا

تعداد احشام و دام این روستا حدود 500 راس گوسفند و 100 نفر شتر است و از محصولات لبنی این روستا می توان به ماست، دوغ، کشک و روغن حیوانی نام برد.