توت

روستای تاریخی توت به مانند سایر روستاهای بخش خرانق اکثریت مردمانش را به واسطه عدم وجود امکانات از دست داده و آنها را راهی شهرها و شهرنشینی کرده است. جمعیتی نزدیک به 20 نفر ساکن روستا این روستا را تقریبا خالی از سکنه کرده است. اما متفاوت ترین روستای بزرگترین بخش کشور خاصیتی جذب کننده دارد.صدور بیش از 700 پروانه ساختمانی در روستا در نگاه اول روستای کوچک توت را به شهری بدل کرده است. وجود ساختمان های بسیار  زیاد با معماری گاها مدرن، امکانات نسبتا پیشرفته نسبت به روستاهای مجاور و شاید نه به اغراق کشور، تفاوت روستای توت نسبت به سایر روستاها نیست ،ریشه در چیز دیگری است .

کشاورزی و دامپروری

اندک کشاورزی  موجود در روستا شاید به واسطه گسترش ساخت و سازها در روستا و شاید به علت کم آبی روستاست و حتما هردو.
گندم و پیاز و ... محصولات کشاورزی روستاییان توتی است و البته هیچکدام از مهاجرین به روستا به واسطه سرسبزی و آب و هوای مناسب ساکن موقت روستای توت نمی شوند . باز هم می گویم ریشه در چیز دیگریست.دامداری اندک در حد تامین مایحتاج اندک ساکنان دایم روستاست. ماست و پنیر و روغن حیوانی از محصولاتی است که روستاییان توتی به عنوان مایحتاج خود و گاه تحفه با تلاش فراوان به دست می آورند.


ابنیه تاریخی روستا

وجود کاروانسرایی بسیار زیبا در ورودی روستای توت و برافراشتگی انبوهی از سنگ و گل در بالای تپه ماهور ورودی روستا نشان از قدمت روستا و تاریخ غنی این روستاای تاریخی و زیبا دارد. برج بلند و سالم توت از چند ده کیلومتری روستا نشانی است از بلند اندیشه مردمان روستای زیبای توت

شهدای روستا

با وجود تعداد کم ساکنان روستا در ادوار گذشته تقدیم شهدای گرانقدر به انقلاب اسلامی از دیگر افتخاراتی است که مردمان روستای توت همچون مدالی پررنگ بر سینه خود نصب کرده اند. "شهید حبیب الله یوسفی توتی"، "منصور عباسی"، "منوچهر فرهادی" و "ولی الله گزستانی" از نمونه های جانفشانی روستای توت به شمار می روند.

وجه تسمیه

اما وجه تمایز روستای توت با سایر روستاهای منطقه و حتی کشور وجود حسینیه های روستاست. حسینیه هایی که بیش از 20 هزار نفر در ایامی خاص را به روستا می کشاند مردمانی که از ماه ها قبل در تدارک برگزاری با شکوه ترین مراسم عزای سرور و سالار شهیدان به تکاپو  می افتند و آنچنان برای ارباب خود از خود بی خود می شوند جای بسی شگفتی دارد. وجود سه عزاخانه بزرگ درروستا ، سه آشپزخانه مجهز و بزرگ که میزبانی می کنند مهمانان ابا عبدالله (ع)را و اینجا در بزمی عاشقانه برپاست برای عزای فرزند فاطمه در دهه آخر ماه صفر شما هم دعوتید.